122_1920_520.png

Zasady postępowania, którymi powinien się kierować każdy fanatyk piłkarski, zwięźle zostały opisane w rozdziale "Vademecum Fanatyka", w książce Romana Zielińskiego pt. "Pamiętnik kibica. Ludzie z piętnem Heysel".

Szczególnie młodszym fanom warto przytoczyć kilka najważniejszych fragmentów:
"Jeśli jesteś bezgranicznie oddanym kibicem swojego klubu, jeśli czujesz przynależność do grupy takich samych ludzi jak ty, jeżeli bez wstydu zakładasz na szyję szalik w barwach klubowych zespołu ze swojego miasta, dam ci kilka rad."

1. "Staraj się przyciągnąć na mecz twojej drużyny jak najwięcej ludzi."
2. "Rób wszystko, by twoi ziomale nie wstydzili się barw klubu."
3. "Goń z towarzystwa tych, których grupa z racji swych przekonań nie akceptuje. Nie lubi się przecież mazgajów, tchórzy."
4. "Niebezpieczni są dla ciebie policyjni konfidenci."
5. "Reklamuj się jak możesz. Im robisz to natarczywiej, tym bardziej widać ciebie i grupę w której egzystujesz."
6. "Nie współpracuj z policją, pamiętaj, że może się to obrócić przeciwko tobie."
7. "Nawiązuj jak najbliższe kontakty z zawodnikami twojego klubu. To działa jak sprzężenie zwrotne. Sportowcy kochają swoich fanów, a kibice są na dobre i złe z drużyną."
8. "Dopinguj zespół zawsze, nawet wtedy gdy przegrywa i nie ma najmniejszych szans na zwycięstwo."
9. "Działaj, działaj i jeszcze raz działaj. Jeśli nie możesz inaczej, spotykaj się codziennie z grupą takich jak ty. Rozmawiaj ze znajomymi, których uważasz za wartościowych, a którzy na mecze nie chodzą. Przekonaj ich do swoich racji."
10. "Panuj nad strachem. Czasami lepiej jest wyjść z sytuacji z obtłuczonym pyskiem, niż cało, ale na szybkich nogach."
11. "Nie bądź agresywny dla osób postronnych. To nie przysporzy ci autorytetu u kumpli, ani uznania wśród tzw. zwykłych ludzi. Możesz mieć z tego tytułu jedynie kłopoty."
12. "Jeśli robisz coś, co rozmija się z prawem, pomyśl o odpowiednim zabezpieczeniu. Nie jest sztuką narozrabiać. Sztuką jest nabroić tak, by nie ponosić za to odpowiedzialności."
13. "Na wyjazdach trzymaj się grupy."
14. "Nie pucuj policji tych, od których dostałeś po zębach. Sytuacja może się odwrócić. Wiedziałeś na co się piszesz zostając fanatykiem. Nie miej żalu do losu."